Partenon

partenonPartenon znany na całym świecie centralny budynek na Akropolu, wybudowany w 432 r. p.n.e.. jest to świątynia poświęcona Atenie, powstał zgodnie z porządkiem doryckim z elementami jońskimi. Budynek zbudowany jest z wytrzymałego białego marmuru, dlatego stoi do dziś, a przez wieki opierał się zniszczeniom, wywołanym przez naturę i ludzi. Dla laików świątynia wygląda jak zwykły prosty zabytek, jednak znawcy doszukali się czegoś więcej w pracy architektów.

W konstrukcji Partenonu znajdziemy wiele celowych krzywizn, dzięki którym zniwelowany zostały złudzenia optyczne i tak np. dzięki pochyleniu kolumn, uniknięto złudzenia, że skrajne kolumny są wychylone na boki. Dziś jednak nie zobaczymy już Partenonu takiego jakiego oglądali pierwsi starożytni Grecy, gdyż budynek był zmieniany, usuwano rzeźby Ateny, gdy wchodził chrześcijanizm, albo zmieniano budowlę na meczet gdy Ateny były okupowane prze Turków.

Największe jednak zniszczenia spowodował wybuch wewnątrz Partenonu w 1687 roku podczas oblężenia Aten przez Wenecjan. Część rzeźb została wywieziona przez do innych krajów europejski i sprzedana przez turów, dlatego rzeźby greckie możemy dziś oglądać np. w Luwrze. Obecnie w dobie tanich biletów lotniczych do Aten, każdy może w krótkim czasie obejrzeć całe ateńskie Akropolis.